انواع پوشش ضد حریق

آشنایی با روشهای مقاوم سازی در برابر حریق

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

پوشش ضد حریق (Fire Proof Coating) چیست ؟

 

پوشش ضد حریق  ، روکشی است که بکار گرفته می شود تا سطوح مورد نظر را در برابر آتش محافظت نماید. پوشش ضد حریق، هم در بخش تاسیسات و تجهیزات صنعتی و هم در بخش ساختماهای شهری کاربرد دارد. ولی محافظت سازه های فلزی شهری در ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری و آموزشی ، بیشترین بهره را در حال حاضر از آن می برد. پوشش ضد حریق، می بایستی مانع شود که دمای اعضای فلزی سازه (تیرها و ستونها) از حد معینی تجاوز نموده و بدین طریق، اسکلت فلزی ساختمان را برای مدت زمان لازم، در برابر حریق محافظت نماید.بدین ترتیب، فرصت کافی برای امداد گران جهت مهار و خاموش کردن آتش و جلوگیری از آسیب غیر قابل ترمیم، فراهم می گردد.   

 

 انواع پوشش ضد حریق

پوشش های متعارف ضد حریق عمدتا به  اندودهای معدنی ، رنگهای منبسط شونده و بوردهای ضد حریق قابل نقسیم اند.

 

 

اندود-پاششی-ضد-حریقاندودهای پاششی ضد حریق :

 این مواد از دو نوع گچی و سیمانی که هریک می تواند با ورمیکولیت و یا پرلیت (عامل عایق ساز) و افزودنی های ویژه، میکس شده باشند، تشکیل شده اند.این مواد در دو نوع پایه گچی و پایه سیمانی تولید و عرضه می شوند. مواد پایه گچی ، دارای محدودیت کاربرد دارند؛ ولی نوع پایه سیمانی آن در همه جا قابل استفاده است.  این پوششها معمولا در ضخامتهایی بین پانزده تا سی میلیمتر اجرا می شوند. نقطه قوت این نوع پوشش، قیمت متعادل آن است واستقامت خوب نوع سیمانی آن در برابر عوارض جوی.  نقطه ضعف اندودهای پایه معدنی،  ظاهر نامناسب و ضخامت نسبتا زیاد آن می باشد.

 

 

 

 

   

 

رنگهای منبسط شونده ضد آتشرنگ های ضد حریق :

این نوع رنگ، با تکنولوژی بسیار پیشرفته، نوعی تاخیر انداز آتش است که روی سازه های فلزی  اجرا شده و در هنگام آتش سوزی ، با متورم شدن و ایجاد عایق حرارتی بسیار قوی، مانع داغ شدن فلز می شود. رنگ ضد حریق را با دستگاه های پاشش رنگ ایرلس با فشار psi 3000 بر روی سطوح و در لایه های متعدد با ضخامت های حدود 400 میکرون اسپری کرده ، تا به ضخامت مورد نیاز- که عموما بین 3 تا 5 میلیمتر است- برسد. نقطه برتری رنگ های پف کننده نسبت به سایر مواد ضد حریق، دکوراتیو بودن آن و اشغال فضای بسیار کم بوده؛ در حالیکه نقطه ضعف آن، قیمت نسبتا بالای آن می باشد. در حال حاضر فقط یک نوع رنگ منبسط شونده مورد تایید سازمان آتش نشانی، در ایران وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

بوردهای مقاوم در برابر آتش :

بوردهای-ضد-حریق

بوردهای مقاوم در برابر آتش ، ورق های تولید شده از طریق پرس مخلوط رزین های خاص یا الیاف پشم سرامیک  و مشابه آن می باشد. که در ضخامتها 10، 15، 20 و 25 میل قابل تولید است. هیچ نوع بورد معتبری در حال حاضر در بازار وجود نداشته و انواع چینی وارداتی آن، مورد تایید سازمان آتش نشانی و واحد مهندسی آتش مرکزتحقیقات ساختمان و مسکن، قرار نگرفته است. استفاده از بردهای ضد حریق سریعترین روش مفاوم سازی در برابر حریق، و ضمنا گرانترین رویکرد مواجهه با آتش سوزی و محافظت از ساختمان است.

 

 

 

 

logooo

frame1

تدبیر پوشش فرانو (سهامی خاص)

با مشارکت تعدادی از مدیران شرکت ساختمانی تدبیر‌سازه، پس از حدود 25 سال کار و فعالیت در پروژه‌های عمرانی و ساخت‌و‌ساز شهری، با هدف ارائه خدمات مهندسی و اجرایی و تامین مواد و ملزومات پوشش‌های مقاوم در برابر حریق روی سازه‎های فلزی مجتمع‌های شهری، در سال 94 تاسیس گردید.

دفتر مرکزی

تهران، پاسداران، نبش نیستان ششم، برج سفید، طبقه هشم، واحد 806

02126653356 - 02126653488

 + اطلاعات بیشتر