راهنمای اجرا کنترل کیفیت و بازرسی  پوشش پاششی سیمانی ضد حریق

راهنمای اجرا کنترل کیفیت و بازرسی پوشش پاششی سیمانی ضد حریق

1. کلیات

این راهنما به منظور ارائه اطلاعات دیتیله جهت کاربرد صحیح مواد ضد حریق پایه سیمانی بطور عام و نفکو ام دی محصول شرکت نفتاب بطور خاص، تهیه شده است. در جایی که این دستورالعمل پاسخگوی یک مورد مشخص نمی باشد، می بایستی با بخش خدمات فنی شرکت فرانو تماس گرفته شود.

2- معرفی محصول

1-2 نفکو ام دی

این محصول با معتبر ترین برند صنعت مقاوم سازی در ایران (نفتاب) به یازار ارائه شده است. نفکو ام دی ،بصورت یک محصول تک جزئی میکس شده در کارخانه، از ورمیکولیت و سیمان پرتلند تولید می شود. این محصول بطور ویژه برای پاشش روی المان های سازه که در فضای داخلی و یا نیمه بیرونی قرار دارند، به کار می رود.
سازه هایی که با مواد محافظ پایه سیمانی نفکو ام دی عایق شده‌اند، توانسته اند در تست های بین المللی با موفقیت تا حداقل 3 ساعت در برابر آتش‌سوزی مقاومت نمایند.
2-2 چسب زیر سازی/کی کوت
در مواردی که ضد زنگ مصرف شده روی سطح کار، از نوع آلکیدی(اسیدی) می باشد، ما با پدیده فعل و انفعال شیمیایی مابین اندود سیمانی بشدت قلیایی با ضد زنگ مواجه خواهیم بود؛ که هم روی چسبندگی لایه ضد حریق به سطح فلز اثر نامطلوب خواهد داشت و هم به ضد زنگ اجرا شده آسیب وارد خواهد کرد. شرکت نفتاب برای استفاده از نفکو ام دی روی پرایمرهای سازگار چسب Naftex SA17 را ارائه داده است.چسب مصرفی در اینجا نقش سیلر و جداکننده دو لایه ضد زنگ و پوشش ضد حریق را ایفا می کند. ضخامت خیس لایه چسب(WFT) حداقل 100 میکرون خواهد بود.
در مواردی که پرایمر از قبل موجود روی سطح عضو فلزی از نوع سازگار با اندود سیمانی باشد( مانند رنگ های اپوکسی و زینک ریچ )، اجرای یک لایه کی کوت که چسبندگی/اینترلاک کافی به سطح فلز رنگ امیزی شده و لایه پاششی سیمانی را ایجاد نماید، توصیه شده است.

3- راهنمایی های عمومی در سایت

1-3 انبار کردن مواد ضد حریق

1-1-3 مواد کیسه ای نفکو ام دی
مواد پایه سیمانی ضد حریق، باید تا زمان مصرف، خشک نگه داشته شوند. آنها می بایستی در سطحی بالاتر از سطح زمین نگهداری شده و رویشان پوشیده شده به نحوی که از رطوبت و تماس با سطوح فضاهای مرطوب دور نگه داشته شوند. دمای محیط تا زمانی که محیط خشک باشد بحرانی نیست
نفکو ام دی در صورت نگهداری در شرایط خشک و مناسب، میتوانند تا 12 ماه از تاریخ تولید در انبار نگهداری شوند. بعنوان یک اصل حرفه ای، فقط وقتی یک محموله بطور کامل مصرف شود میتوان سراغ محموله بعدی رفت.

2-1-3 مواد پوششی پایه آبی
این مواد می بایستی از یخ‌زدگی و دماهای بالاتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد محافظت شوند. این مواد نباید در دماهای بالا و یا تحت تابش مستقیم آفتاب قرارداد شوند

2-3 الزامات اندود کاری در سایت
اپلیکاتور بایستی اطمینان یابد که کلیه سرویسهای لازم در سایت فراهم است یعنی تامین برق، تامین هوای فشرده، آب تمیز آشامیدنی، امکان دفع آب خروجی از عملیات، تهویه هوا و روشنایی ممکن می باشد.

1-2-3 محافظت در برابر عوامل جوی
اندود ضد حریق می بایست در برابر عوارض شدید آب و هوایی از قبیله یخ زدگی، بادهای گرم، تابش مستقیم آفتاب و یا آب جاری در حین اجرا و در اوایل دوره عمل آوری ، محافظت شوند
عملیات پاشش نباید شروع شود مگر اینکه سطح زیر کار و یا محیط مجاور ناحیه پاشش، دارای دمای حداقل دو درجه سانتیگراد و رو به افزایش باشد. در شرایطی که دمای سطح زیر کار و محیط پاشش، چهار درجه سانتیگراد باشد ولی دما در حال کاهش باشد، پاشش را نباید شروع کنیم
حداکثر دمای سطح زیر کار و هوای مجاور آن برای اجرای پرایمر و اندود پاشی سیمانی برابر با ۴۵ درجه سانتی گراد می باشد. دمای سطح زیر کار ، می بایستی حداقل دو درجه سانتیگراد از نقطه شبنم بیشتر باشد

2-2-3 خشک شدن
تمهیدات لازم برای تهویه کافی در طول مدت اجرای پاشش و پس از آن، برای خشک شدن اندود پاشیده شده باید پیش بینی شود


3-2-3 پوشاندن محل کار
در برخی موارد، ممکن است لازم شود که از پوشاندن محیط اطراف خودداری شود تا خطر تجمع بیش از اندازه مواد اسپری شده در هوا، مرتفع گردد

3-3 تجهیزات
تجهیزات مناسب برای پاشش مواد ضدحریق پایه معدنی در کشور قابل تامین است. نکته مهم آن است که هر یک از دستگاه ها، دارای مشخصات فنی ذکر شده در این راهنما باشند.
سایر تجهیزات به جز آنهایی که در این راهنما معرفی شده‌اند از قبیل برخی از انواع پمپ های پیستونی و میکسرهای تولید پیوسته، ممکن است قابل قبول باشند.

1-3-3 تجهیزات مورد نیاز برای اندود پاشی با مواد ضد حریق پایه سیمانی
یک دستگاه اندود پاشی، دارای روتور فلزی و استاتور منعطف یعنی پمپ تکی، توصیه می‌شود. سرعت پمپ می بایستی در محدوده ۱۰۰ تا ۶۰۰ دور در دقیقه باشد.
میکسر مواد پاششی ضد حریق می تواند از نوع میکسر گردنده با پره های ثابت و یا میکسر ثابت با با پره های گردنده پارویی باشد. حداقل ظرفیت مناسب میکسر ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر می باشد
سرعت اختلاط میکسر می بایستی در حالت زیر بار ۲۰ تا ۳۰ دور در دقیقه و در حالت خالی ۳۵ دور در دقیقه باشد
در میکسرهای نوع پارویی، باید لبه پاروها با نوار لاستیکی پوشانده شود، تا بتواند در تماس کامل ، جداره میکسر را تمیز کند.
میکسر های کوچک و یا میکسر های با دور بالا برای مواد ضد حریق مناسب نبوده و نباید به کار گرفته شوند
کمپرسور با ظرفیت کافی هوادهی باید تهیه ‌شود. کمپرسور می‌تواند جزئی از دستگاه پمپ پاشش و یا جدای از آن و مستقل باشد.
کمپرسور با ظرفیت هوادهی 0.42 متر مکعب در دقیقه هوا دهی آزاد(FAD) معادل 15CFM با فشار 3.5 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع معادل 50 psi در سرنازل، مناسب خواهد بود.
در صورت استفاده از پمپ با موتور پنوماتیک، فشار مورد نیاز برای کارکرد مناسب دستگاه، طبق توصیه سازنده دستگاه خواهد بود.
در هرکجا که استفاده از دستگاه اصلی برای پاشش کی کوت در برنامه قرار نگیرد، میتوان از یک پیستوله هاپردار استفاده نمود.
پیستوله های هاپر دار بر اساس ورود مواد به گان، با فشار جاذبه کار می‌کنند. قطر خروجی ‌هاپر ۱۰ میلیمتر است.

2-3-3 تجهیزات پاشش چسب های زیر سازی
دستگاه ایرلس یا غلطک
بیشتر انواع ایرلس، مناسب هستند. از نازلهای 0.43 الی 0.54 میلیمتر با فیلتر مناسب استفاده کنید. زاویه مناسب مخروط رنگ اسپری شده نسبت به سطح زیر کار ۳۰ تا ۶۰ درجه خواهد بود. میتوان از غلتک های رویه پشمی نیز برای چسب کاری سطح زیر کار استفاده کرد.

برای مطالعه ادامه مقاله لطفا فایل را دانلود نمایید .

000
خواندن 1055 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

logooo

frame1

تدبیر پوشش فرانو (سهامی خاص)

با مشارکت تعدادی از مدیران شرکت ساختمانی تدبیر‌سازه، پس از حدود 25 سال کار و فعالیت در پروژه‌های عمرانی و ساخت‌و‌ساز شهری، با هدف ارائه خدمات مهندسی و اجرایی و تامین مواد و ملزومات پوشش‌های مقاوم در برابر حریق روی سازه‎های فلزی مجتمع‌های شهری، در سال 94 تاسیس گردید.

دفتر مرکزی

تهران، پاسداران، نبش نیستان ششم، برج سفید، طبقه هشم، واحد 806

02126653356 - 02126653488

 + اطلاعات بیشتر